Klub 5 rano

Świadome i pełne energii życie o poranku

O czym opowiada Klub 5 rano (www.taniaksiazka.pl)? To nowoczesny poradnik na temat zdrowego i świadomego życia, którego punktem wyjścia jest wstawanie o poranku. Według autora to właśnie ten czynnik decyduje o tym, czy osiągniemy sukces zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Robin Sharma w swojej książce podaje wiele historii ze swojego życia, które wpłynęły na jego nowe postrzeganie rzeczywistości i doprowadziły do miejsca, w którym się teraz znajduje. Czy to faktycznie odkrywczy poradnik, czy jedynie świetnie poprowadzona kampania promocyjna?

Lepsze życie o poranku

Robin Sharma twierdzi, że wstawanie o 5 rano było w jego życiu przełomowym momentem. Od tego wszystko się zaczęło. Mężczyzna miał więcej czasu dla siebie i dla rodziny. Od zawsze interesował się rozwojem osobistym, jednak dopiero pobudki o poranku, dały mu do myślenia. Wraz z mijającym czasem stawał się coraz bardziej skupiony i skoncentrowany. Zaraz po przebudzeniu skupiał się na półgodzinnej medytacji, po której odpoczywał i planował swój dzień. Następnie zajmował się pracą zawodową, pisał i myślał. Nieustannie myślał. Dla Robina Sharmy to właśnie było najbardziej fundamentalną zmianą, jaką zauważył po wprowadzeniu do swojej codzienności zasady pobudki o 5 rano. Przedtem raczej nie pozwalał sobie na zbyt intensywne myślenie, nieświadomie skupiał swoje myśli na kolejnych przedmiotach i rzeczach, które oferowały mu kolejne bodźce. Najczęściej były to urządzenia elektroniczne, które są obecnie nieodłączną częścią nas. Smartfon nosimy ze sobą wszędzie, to dzięki niemu jesteśmy w stanie zrobić zakupy, zapłacić za bilet, zamówić nowe książki czy meble, opłacić rachunki. Jednak to właśnie i to urządzenie po cichu odbiera nam uwagę i czas wolny. 

Skupienie na jednej rzeczy na raz

Nowe technologie zachęcają nas nieustannie, żeby z nich korzystać. Nic dziwnego, że zazwyczaj im ulegamy, bo te po prostu ułatwiają nam funkcjonowanie w świecie. Przy tym niszczą jednak też i naszą umiejętność koncentracji. Z roku na rok coraz więcej ludzi narzeka na to, że ma problemy ze skupieniem się na jednej rzeczy na raz. To przekłada się na niższe zdolności umysłowe i poznawcze. W konsekwencji cierpi nasza praca, ale i relacje towarzyskie. Czujemy się też gorzej sami ze sobą, bo jesteśmy nieustannie przytłoczeni nowymi dawkami informacji i danych. Nasz mózg potrzebuje odpoczynku, a ten zapewnić mu może wyciszenie, regularna medytacja oraz zwolnienie tempa życia.