Klub 5 rano

Czy warto sięgać po książki o rozwoju osobistym

Klub 5 rano to idealna książka dla tych, którym zależy na stałym i zrównoważonym rozwoju osobistym. Robin Sharma w swojej nowej książce stawia nacisk na jedno zagadnienie. To właśnie od niego, według autora, wywodzi się wszystko, co pomaga nam zmienić nasze życie. Tym fundamentem jest… sen, a dokładniej rzecz ujmując, poranne wstawanie. Dzięki pobudce o 5 rano możemy stać się bardziej uważni, skoncentrowani, cierpliwi, ale i efektywni. Jak to możliwe? Skąd autor czerpał wiedzę, którą następnie zawarł w swojej książce?

Szczęście bierze się z wytrwałości

Nawyk, jakim jest wczesne wstawanie, wielu z nas pomoże wprowadzić do naszej codzienności zdrowe odświeżenie. W teorii Robina Sharmy nie chodzi o to, aby nasz sen był krótki. Wręcz przeciwnie. Z porannym wstawaniem wiąże się zatem wczesne chodzenie spać, choć tutaj autor podaje różne godziny. Według niego nasz organizm jest najbardziej wydajny po 6, maksymalnie 8 godzinach snu. Przy czym w dużej mierze jest to kwestia indywidualna: każdy człowiek inaczej odpoczywa, ma inną przemianę materii, a jego organizm regeneruje się szybciej lub wolniej. Dlatego też Sharma zaleca przed wprowadzeniem w swoim życiu gwałtownych zmian, wizytę u rodzinnego lekarza, który zleci wykonanie paru podstawowych badań. Nasze bezpieczeństwo jest w końcu tutaj najważniejsze. 

I co dalej?

Po wprowadzeniu nawyku wstawania o 5 rano, szybko zauważymy efekty. Będziemy budzić się bardziej chętni do działania, szybciej też wejdziemy na wyższe obroty. Nasz umysł zaskoczy nas rześkością, większą kreatywnością, a także refleksem czy możliwościami skupienia uwagi. Robin Sharma w swojej książce poświęca wiele uwagi ludziom, którzy osiągnęli większy sukces. Na podstawie ich biografii przedstawia nam pewien schemat zachowania, który powtarza się u większości. Mianowicie, ci biznesmeni wstają wcześnie i dbają o to, aby nie przeciążyć swojego mózgu. Po porannej pobudce przeznaczają czas na medytację, chwilę wyciszenia czy ćwiczenia. Ruch na świeżym powietrzu pobudza ich do dalszego działania i sprawia, że ci są bardziej zmotywowani. Klub 5 rano nie jest w żadnej mierze odkrywczą książką. Jest za to świetnym zbiorem praktycznych, zdrowych i już sprawdzonych nawyków, które przynoszą ogromne efekty. Jedyne, co musimy zrobić, to wprowadzić je na stałe do naszej codzienności. Niemniej jednak kluczem do sukcesu jest tutaj regularność i rutyna. Bez nich sukces nie jest na dłuższą metę możliwy.